Plaże windsurferów i kitesurferów

Mała głębokość, porządne wiatry i mnóstwo szkół oraz trenerów co roku przyciągają na Półwysep Helski tysiące miłośników windsurfingu i kitesurfingu.

Płytka i ciepła woda to jedne z wielu zalet zatoki. Uważa się, że to jeden z najlepszych akwenów do uprawiania windsurfingu w Europie. Pływanie jest z jednej strony bardzo bezpieczne dzięki rozległym płyciznom, ale za sprawą silnych wiatrów jest też ekscytujące. „Otwarte akweny, jakie oferuje Zatoka Gdańska i Zatoka Pucka w szczególności, okolice Rewy są znakomite” – twierdzi Tomasz Janiak, kiedyś windsurfer, a dziś jeden z najlepszych polskich kitesurferów. Wytrawni windsurferzy mogą przejść na drugą stronę mierzei i szaleć już na otwartym morzu. To właśnie w okolicach Pucka swój talent szlifowała Zofia Klepacka, mistrzyni olimpijska w windsurfingu. W sezonie spędza tam 3 miesiące na treningach.

Zatoka Pucka to nie tylko miejsce treningów wytrawnych windsurferów. To też wspaniałe, jeśli nie najlepsze w Polsce miejsce na naukę tego sportu. „Łatwość szkolenia i pływania dzięki płaskiej i stosunkowo płytkiej wodzie to argument nie do przebicia” – uważają właściciele szkoły windsurfingowej FunKite. Do dyspozycji chcących się wprawić w pływaniu na desce są szkoły windsurfingu z doświadczonymi trenerami oraz wypożyczalnie sprzętu. Najważniejszymi miejscami na windsurfingowej mapie wybrzeża są z pewnością Chałupy z licznymi kempingami, na których swoje namioty mają praktycznie sami surferzy, pełna szkół Jastarnia czy Kuźnica.

Naukę windsurfingu i kitesurfingu w Pucku proponują między innymi szkoły:

Szkoła Marzeny Okońskiej: www.okonska.inf.pl

Sufr Zone: www.surfzone.pl