Go to Hel

Ze względu na swój wyjątkowy charakter, od 1978 roku cały Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. U nasady, w okolicy Władysławowa, półwysep jest najwęższy (ok. 100 metrów), zaś jego szerokość na końcu, w okolicy Helu to około 3 kilometry. Przez cały Półwysep Helski przebiega linia kolejowa oraz wygodna droga, przy której biegnie ścieżka rowerowa.

Półwysep Helski oferuje wiele atrakcji turystyczno-krajoznawczych, w tym:

Piękne szerokie plaże

Idealne warunki dla wielbicieli sportów wodnych, takich jak kitesurfing i windsurfing. Silne wiatry oraz płytkie dno sprawiają, że w niektóre dni nad zatoką możemy podziwiać setki kolorowych żagli i latawców. Na campingach ciągnących się od Władysławowa po Chałupy znajduje się wiele szkółek kitesurfingowych i windsurfingowych oraz sklepów oferujących profesjonalny sprzęt sportowy. W sezonie letnim na Helu organizowane są liczne zawody w sportach wodnych.

Fokarium w Helu – można tam obejrzeć sympatyczne foki, poznać ich zwyczaje i dowiedzieć się więcej na temat tych wodno-lądowych ssaków. Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.

Zespół latarni morskiej w Helu – Znajduje się w miejscowości Hel. W jego skład wchodzą latarnia z 1942r., dom latarników (poł. XIX w.), budynki gospodarcze (poł. XIX w.) oraz fundament pierwszej latarni z 1820 r. Latarnia jest udostępniona dla turystów od maja do września.

Molo w Juracie

Muzeum Bunkrów w Jastarni – Niedaleko Jastarni w muzeum na powietrzu znajdują się cztery ciężkie bunkry bojowe zbudowane do obrony półwyspu w 1939 roku. Ośrodek Oporu Jastarnia – bo tak nazwano ten system umocnień był częścią Rejonu Umocnionego Hel. Oprócz czterech największych bunkrów zobaczyć można tam kilka mniejszych a do tego okopy i zapory przeciwpancerne. System bunkrów jest przygotowany do zwiedzania. Dla turystów przygotowano 2 ścieżki dydaktyczne.